AYNZELİHA GÖLÜ

Gittiğinizde içinizi huzur kaplayan, adımınızı attığınız an da “İşte burada daha önce olmalıydım!” dediğiniz bir mekandır Şanlıurfa. O maneviyatı yüreğinizde istemsizce hissediyorsunuz, bulunduğunuz yerin hikayesini öğrendikten sonra…

Şanlıurfa’nın en özel bölgelerinden birisidir, 150m2’lik alanı ile Aynzeliha.. Etrafında çay bahçelerinin ve efsane Şanlıurfa yemeklerinin yenilebileceği mekanlar bulunmaktadır. Ama en güzeli, elinize bir fincan “menengiç kahvesi” alıp göle karşı sevdiğiniz insanla beraber içmek…

Derler ki; Aynzeliha’nın birden fazla efsanesi olduğuna inanılır, ama en bilindiği Hz.İbrahim uğruna gözyaşları döken Zeliha’nın hikayesidir. Bu çok romantik ve trajedik bir hikayedir.

Hz.İbrahim kavmi döneminde zalim mi zalim bir hükümdar yaşar. Bu hükümdarın adı Nemrut’tur. Nemrut tüm halkına korku salar, halkının putlara tapmasını ister. Bir gece rüyasında öldürüldüğünü görür ve rüyasını o sene içerisinde doğacak bir çocuk tarafından öldürüleceği olarak yorumlatır. Haber salar dört bir yana, ve o sene doğan tüm çocukların tek tek öldürülmesini emreder. Tüm askerleri emri uygulamaya koyulur. İbrahim peygamberin annesi kaçarak bir mağaraya gizlenir. İbrahim peygamberi burada doğurur ve çocuğunu bırakıp ne yazık ki eve döner. Hz.İbrahim’i bu zaman içerisinde ceylan emzirir. Annesi İbrahim peygamberin açlıktan ölmüş olmasından korkarak mağaraya döner ve çocuğunun sağlıklı olduğunu görünce sevinir ancak yakalanma korkusundan dolayı eve dönmek zorunda kalır. Bir gün Nemrut’un askerlerinden birisi mağarayı ve İbrahim peygamberi bulur ve Nemrut’un huzuruna getirir. Erkek çocuğu olmayan Nemrut Hz.İbrahim’den çok hoşlanır ve onu yanına alarak büyütür.

Nemrut’un zulümleri, haksızlıkları ve putlara tapışları; halkını zorla putlara taptırmaları bir türlü bitmiyordu ve bunu gören İbrahim peygamber, insanların kendi elleri ile yaptıkları şeyin ilah olamayacağını söyler. Halka bu düşüncesini anlatır. Ancak halk Nemrut’un korkusundan ağzını açamaz olur. Babil’in bir bayram gününde herkes tören alanına giderken İbrahim peygamberi de çağırırlar ancak Hz.İbrahim hasta olduğunu söyleyerek törene katılmak istemez. Tüm halk törende iken, İbrahim peygamber sarayda putların bulunduğu bölüme girer ve eline aldığı bir balta ile en büyük put hariç hepsini kırar ve baltayı en büyük putun eline takıp oradan çıkar. Törenden gelen halk kırılmış putları görünce şaşıp kalır. Endişe içerisinde Nemrut’a haber verilir. Görevliler İbrahim’in gelmediğini söyleyerek onun yapmış olabileceğini söyler. Hz.İbrahim Nemrut’un huzuruna getirilir ve yargılanır. Kendisine sorulanlara cevaben “Görüyorsunuz ya balta en büyük putun elinde, o yapmış olmalı” diye yanıt verir. Nemrut bu cevaba çok sinirlenir ve “O bir taş parçası, nasıl hepsini kırmış olabilir!” der. Hz.İbrahim’de “İşte benim de anlatmak istediğim  budur. Bir taş parçası nasıl sizin ilahınız olabilir, kendi ellerinizle yaptığınız bu taş parçalarından ne medet umuyor, sizi korumasını bekliyorsunuz, başınız sıkışınca ona koşuyor, onun için adaklar adıyorsunuz” deyince şaşkınlık ve sinir krizi geçiren Nemrut, İbrahim peygamberin ateşe atılmasını emreder.

Her yerden odunlar toplanır ve bugün ki Halil-ür Rahman Gölü’nün bulunduğu alana yığılır. Ateş yakılır ve Şanlıurfa kalesinden mancınık ile Hz.İbrahim bu ateşe fırlatılır. Nemrut’un kızı Zeliha’nın tüm yalvarmalarına rağmen babası Nemrut’un yüreği hiç yumuşamaz. Hz.İbrahim ateşe düştüğünde burası bir göl ve gül bahçesine dönüşür. Yakılan odunlar ise balık olur. Bu göle daha sonra Halil-ür Rahman Gölü adı verilir.

İbrahim peygamberin ardından aşk acısı çeken Zeliha o kadar çok ağlar ki, bulunduğu yer bir göle dönüşür ve Zeliha ortadan yok olur. Zeliha’nın gözyaşları ile oluşan bu göle ise Aynzeliha Gölü denir.  Ve halkın inanışına göre bu gölde bulunan balıklar kutsal sayılır.

 

Şanlıurfa da, Aynzeliha gölünün yakınında bulunduğunuzda tüm benliğinizle o hüznü hissediyorsunuz. Aşk, hepimizin yürekleri için hem ağır hem de yeni filizlenmiş gonca gül gibidir. Kırk yıllık hatırı olan bir kahve ile sevdiklerinizin elinden tutarak burada zaman geçirmeli ve yan yana olmanın mutluluğunu iliklerinize kadar hissetmelisiniz.

 

Aşk ve huzur ile…

 

Beyza DEMİREL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir