AYŞEN GRUDA

Yeşilçam’ın gözde isimlerinden Ayşen GRUDA, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Bir süredir pankreas kanseriyle güçlü bir savaşçı olarak mücadele ediyordu, ancak 1 ay kadar önce aniden rahatsızlanması üzerine yoğun bakıma kaldırıldı ve 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 13:45’de gözlerini bu dünyaya kapatarak aramızdan ayrıldı. Peki bir çok usta Yeşilçam oyuncularıyla birlikte rol alan, Gülen Gözler’in Fikret’i, Çöpçüler Kralı’nın Hacer’i, Domates Güzeli Nahide’si kimdi?

Ayşen GRUDA KİMDİR?

Tiyatro ve sinemanın usta sanatçısı, Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Neşeli Günler, Şekerpare gibi pek çok filmde yer almış olan, birbirinden renkli karakterleriyle hafızalarda yer edinmiş usta bir isimdir Ayşen Gruda.

22.08.1944 tarihinde Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yeşilköy’de Osmanlı döneminde karargâh olarak kullanılan bir köşkte minik gözlerini açtı bu dünyaya. Babası o dönemin meşhur kara treninin makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta evlerinde komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası hayatını kaybetti. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi üzerine okulu yarıda bırakıp çalışmaya başladı. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olmayı hayal ediyordu. Televizyon için hazırladığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli”  olarak kaldı.

1962 YILINDA İLK OYUNUNA ÇIKTI

Ayşen Gruda, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel olarak oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında “Kongre Eğleniyor” adlı bir vodvilde küçük bir hizmetçi rolüydü. 16 senelik bir tiyatro hayatından sonra 1977 yılında televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterini canlandırdıktan sonra ismini geniş bir kitleye duyurdu.

Ayşen GRUDA, HANGİ FİLMDE ROL ALDI?

“Mum Söndü”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi müzikallerde rengarenk karakterlere can verdi Ayşen Gruda. Tiyatronun yanı sıra birçok televizyon programı skeçlerinde ve televizyon dizilerinde de oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı”, “Neşeli Günler” gibi klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı. 2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

Ayşen GRUDA’NIN EVLİLİK HAYATI

Ayşen Gruda 1965 yılında tiyatrocu Yılmaz Gruda ile evlenmeden önce Müjdat Gezen ile nişanlıydı. Müjdat Gezen’in Pervin Par’ın kıyafetleri ile rol yapmasına sinirlenen Ayşen Gruda, Müjdat Gezen askerde iken arayıp başkası ile evleneceğini söyleyerek onu terk etti. Bunun üzerine Müjdat Gezen nişan yüzüğünü tuvalete attı ve bu olay sonrasında ilişkileri bitmiştir. Ancak uzun süre birlikte dostça çalışmışlardır. Ayşen  Gruda’nın, Yılmaz Gruda’yla olan 11 yıllık evliliğinden Elvan adında bir kızı oldu ve birlikteliklerini 11 yılın sonunda sona erdirdiler. Dost olarak yaşamlarını devam ettirdiler ve Ayşen Gruda bir daha evlenmedi.

Bize eğlenceli bir çocukluk ve gençlik hediye eden, oynadığı her rolü hakkıyla temsil eden Ayşen Gruda güzel dostluklarla veda etti dünyaya. Gülmenin ve güldürmenin kraliçelerinden birisiydi.

Unutulmayacak anılarla kalbimizde yaşamaya devam edecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir