BOR DETERJANI

Her kadının vazgeçilmez işlerinden birisidir çamaşır yıkamak. Makinelerin icadıyla birlikte hayatlar bir o kadar kolaylaştı tabi ki, ama asıl dert temiz çamaşır yarışı. Balkon tellerini süsleyen rengarenk çamaşırları, komşular pür dikkat incelerler. Ne kadar düz asmış çamaşırları. / Acaba hangi deterjanı kullanıyor? / Aa! Beyazlar nasıl bu kadar canlı? gibi bir çok soru da haliyle geliyor. Hanımların hep bir araya toplandığı bir günde bu merak edilen sorular masaya yatırıyor tabii.

Fiyatların hızla artmasıyla birlikte, bir deterjan için ayrılan bütçe epey arttı. A deterjanı mı daha ucuz? yoksa B deterjanı mı? Düşünüp duruyoruz. Hem çamaşırlar daha temiz olsun istiyoruz hem de bütçemizi yormasın istiyoruz. Vergisi, maliyeti ve KDV’si her şeyi fiyatlara ekleyince haliyle işimiz zorlanıyor. Ama artık bir çözüm bulundu. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, ülkemizde rezervi % 72 olan Bor Elementi ile bir çamaşır deterjanı üretti. Bu ürün hem yerli bir ürün, hemde diğer deterjanlara göre üçte bir fiyatıyla daha uygun, hem de içerisinde bulunan % 80 bor ve % 20 sabun katkılı olmasıyla daha sağlıklı. Ankara’da devam eden AR-GE çalışmaları ile bu toz deterjanın sıvı hale getirilmesi ve bulaşık deterjanlarında da kullanılması üzerine çalışmalar devam etmekte. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylanmış, lisans ve patent alındığı da bildirilmiştir.

Peki Bu Bor Elementi Nedir? 

Bor elementi, sert yapılı ve ısılara karşı dayanıklı bir madendir. Son dönemlerde ismini sıklıkla duyduğumuz bor elementi, 4000 sene önce çıkartılmış ve ilk kez Tibet’te kullanılmaya başlanmıştır. Sonraki dönemlerde Hititliler ve Sümerliler tarafından gümüş ve altın işçiliğinde, Araplar ilaç ile alakalı işlerde, Eski Yunanlılar temizlik ile alakalı işlerde, Romalılar cam işlemelerinde ve Mısırlılarda mumyalama ile alakalı işlerde kullanmışlardı. Son zamanlarda fazlasıyla ismini anılmakta olan bu element aslına bakılırsa eski dönemlerde de sıklıkla kullanılmaktaydı.

Bor elementi yaşamımıza doğada tuz şeklinde, bazı elementler ile karışmış ve serbest şekilde ortaya çıkar. Dünyadaki önemli madenlerden olan bor elementi kaynakları Türkiye’de, Çin’de, ABD’de ve Rusya’da daha çok bulunmaktadır. Birçok alanda kullanılan bu element sık olarak otomobil sektöründe, inşaat sektörlerinde, bilgisayar sistemlerinde ve askeriyede de kullanılmaktadır. Ülkemiz bor madenlerinin % 72’sine sahip olan bir ülke, bundan dolayı da konum açısından Türkiye önem arz eder. İhracatı ve üretimi oldukça düşük olan borun, ülkemiz için var olan getirisi de bu yüzden düşüktür. Ülkemizdeki bor yatakları Kütahya- Kestelek, Balıkesir- Bigadiç, Kütahya- Emet, Eskişehir- Kırka tesislerinde yer almaktadır.

Bor Elementi Nerelerde Kullanılır?

Bor madeni, deri renklendirici, böcek öldürücü, bitki öldürücü, kozmetik alanında, ilaç sanayisinde, çimento korozyon önleyici olarak, yapıştırıcılarda, dezenfekte edicilerde, gübre yapımında, yangına dirençli olan malzemelerde, Nükleer yakıt teknolojisinde, tıp sanayisinde, tekstil alanında cam elyafı olarak, fotoğrafçılık alanında, boya yapımında, deterjan sanayisinde, sabun sanayisinde, kaplama sanayisinde, emaye sanayisinde, cam sanayisinde bor elementi kullanılmaktadır.
Bu element, stratejik açıdan topraklarımızda çıkarıldığında gerek rafine olarak bor ürünleri, gerek hammadde olarak, yaygın bir biçimde yaşamımızın her alanında kullanılabilecek endüstriyel madenlerin içinde yer alır.

Ülkemizde kullanılmaya başlanan Bor elementinin, ekonomik olarak rahatlama sağlayacağı düşünülmekte. Yerli üretim ürünleri kullanmayı ve ekonomik kalkınmayı sağlayacak olan bu projeler daha fazla gelişecektir. Borla üretilmiş olan bu deterjanı kullanmaya başlayan insanların ilk yorumları genel olarak olumludur. Üç aylık kullanımla kesin sonuçlara ulaşılacağı söylenmiştir.

Eti Matik Bor Temizlik ürününün özelliklerini söyleyecek olursak eğer; yüzde yüz doğal bir temizlik ürünüdür. İçerisinde fosfat bulunmamaktadır. Petrol ve türevi maddeleri içermemektedir. Çamaşırı yumuşatma özelliğine sahiptir, bu yüzden sert sularda kullanıma da uygundur. Renklilerde de beyazlarda da kullanımı vardır, iki performans bir arada bulunmaktadır. Renkleri soldurmadan temizlemektedir. Mantar oluşumunu önler ve kokuları giderir. Evsel ve endüstriyel lekeleri temizlemede etkilidir. İnsan sağlığı ve çevre açısından doğal maddeler içerdiği için zarar teşkil etmemektedir. Ön yıkama yapmadan rahatça kullanılabilir.

Deneyen herkesin yorumlarını bekliyoruz. Daha ileri giden bir Türkiye için yerli üretimi destekliyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir