HÜNKAR BEĞENDİ ve HİKAYESİ

Hüzünlü bir sonla biten aşkın, aşıklarının beraber yediği son yemektir “Hünkar Beğendi”. Hikayesi derin, lezzeti şahane olan bu yemeğin hikayesini anlatıp tarifini verecek olursak eğer, anlatıma şu şekilde başlamalı;

Sene 1867, yaz ayların da Sultan Abdülaziz Paris’e Üçüncü Napoleon’u uluslararası bir sergi için ziyarete gider –ki Sultan Abdülaziz sefer dışında yurtdışına ziyaret amacıyla giden ilk ve tek padişah olmuştur-. Napoleon ve eşi İmparatoriçe Eugenie saraylarında memnuniyetle Sultan Abdülaziz’i ağırlamışlardı. Ancak Sultan Abdülaziz ve İmparatoriçe Eugenie  birbirlerine görür görmez aşık oldular ve sergi sonunda Sultan Abdülaziz Paris’ten İstanbul’a kalbinde saklı aşkı ile dönmek zorunda kaldı. Mevsimler geçti, aylar geçti fakat ne Sultan Abdülaziz Eugenie’yi unutabildi, ne de Eugenie heybetli Osmanlı Sultanı Abdülaziz’i..

Kader bu ya, Süveyş Kanalı’nın açılışına Napoleon ve eşi Eugenie’de davetliydi. Aradan onca geçen zaman sonrasın da,  aşıklar birbirileri ile yeniden karşılaşacaklardı. Napoleon davete gidemeyeceği için sadece eşini gönderdi. Eugenie  Mısır’a doğru gemiyle giderken İstanbul’a da uğradı ve Sultan Abdülaziz’i sarayında ziyaret etmiştir. Bu ziyaret esnasında yanında aşçısını da getirmiştir. Sultan Abdülaziz o kadar heyecanlıdır ki önüne sunulan hiçbir yemeği beğenemez olur. Euginie’nin aşçısı o sırada mutfakta beşamel sos yaparken Osmanlı mutfak aşçısı beşamel sos içerisine közlenmiş patlıcan katar ve sultanın şimdiye kadar en sevdiği et yemeğini de bu harcın üzerine koyarak Sultan Abdülaziz’e ve konuğu Eugenie’ye sunar. Sultan bu yemeği pek beğenir ve adı “Hünkar Beğendi” olarak anılmaya başlar.

Bu güzel yemek yenildikten sonra Sultan Abdülaziz ile Eugenie’nin o geceyi birlikte geçirdiği sarayda ve sokaklarda yayılmaya başlar. Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan, haremi ziyaret ederek Eugenie’ye “Senin kocan yok mu? Memleketine dön!” diyerek onu saraydan bağırarak kovar. Aşıklar birbirlerinden ayrı düşerler ve bir daha mutlu olamazlar. Sultan Abdülaziz tahtan indirilir ve öldürülür. Napoleon ise eşi Eugenie’yi sürgüne gönderir.

Ve içinde hüzünlü bir aşkın tadı saklı olan yemeğin tarifi kalır geriye..

Yemeğin tarifi ise şöyledir:

Malzemeler:

 • 600 gram kuzu but (isteğe göre dana eti de kullanılabilir)
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 4 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 adet orta boy domates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 su bardağı sıcak su
 • 1 çay kaşığı tuz

 

Beğendi için:

 • 4 adet orta boy patlıcan
 • 1 buçuk su bardağı süt
 • 1 buçuk yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber

 

Yapılışı: 4 adet orta boy patlıcana bıçakla delikler açılır ve  fırın tepsisine alınır. 200 derecede yaklaşık 20 dakika fırınlanır. Fırınlanmış patlıcanlar bir kaba alınır ve kabuklarının kolay soyulması için üzerini streç film ile kapatılır, 15 dakika kadar bekledikten sonra kabukları soyulur. Bir tavada 3 yemek kaşığı zeytinyağı kızdırılır. 2 adet yemeklik doğranmış kuru soğanı da üzerine ilave edilip pembeleşinceye kadar kavrulur. 4 diş doğranmış sarımsak da üzerine ekledikten sonra 600 gram kuşbaşı dana veya kuzu etini ilave edilir. Etler suyunu salıp çekene kadar pişmeye bırakılır. 1 yemek kaşığı domates salçası, 1’er çay kaşığı tuz ve karabiber, 3 adet soyulmuş, doğranmış domates ve 2 su bardağı sıcak su eklenip etler yumuşayana kadar pişmeye bırakılır. Bu sırada beğendi hazırlamaya başlanır.

Beğendi için; 1 yemek kaşığı tereyağı bir tavada eritilir. 1,5 yemek kaşığı unu üzerine ilave ederek kokusu çıkana kadar kavrulur. Üzerine fırınlanan ve kabukları soyulan patlıcanlar eklenir. 1,5 su bardağı süt de üzerine yavaş yavaş ilave edilir ve sürekli olarak karıştırılır. 1’er çay kaşığı tuz ve karabiber de eklendikten sonra son olarak yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri eklenir ve karıştırılıp ocaktan alınır.

Beğendinin üzerine yumuşacık pişmiş etler serpiştirilir ve servis edilir.

Afiyet olsun..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir