İNTERNET

Hızla geçen zamanda teknoloji durmaksızın ilerlemekte. Eskiye dair her şey günler geçtikçe önemini yitirmekte. Zevk aldığınız şeyleri düşündünüz mü hiç? Mesela eskiden çocuklar Barbie bebeklerle ya da oyuncak arabalarla oynamayı ne kadar çok severdi. Sokakta evcilik oynamak, misket oynamak, top oynamak maceraya atılmak demekti. Saklambaç en zevkli akşam olurdu. Sağımız solumuz sobeyken, koşturup durmaktan zevk alırken şuan çocukları mutlu eden ne?

Günümüz çocukları oyuncak olarak ne kullanıyor?

Değişen çağ ile birlikte çocukların oyun anlayışları da değişti. Aile üyelerinin telefonlardan, tabletlerden ya da bilgisayarlardan bir şeyler yaptığını gören çocuklar ilgisini buna yöneltti ve teknoloji tutkunu bir nesil yetişmeye başladı. Çocukları evlerden çıkarmak zorlaştı. Oyuncaklarla oynama yaşı maksimum 3 de kaldı. Okuma yazma bilmeyen çocuklar bile ailesinin neler yaptığını gözlemleyerek onları taklit etmeye başladı. Youtube’da bir video izleme esnasında, eğer reklam çıkarsa büyüğünden öğrendiği gibi reklamı geç tuşuna okumadan basmayı öğrendi. Çocuklarımızın yeni oyuncakları cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar oldu. Oyun oynama işi bilgisayar üzerinden yapılmaya başlandı. Sokağa çıkıp arkadaş edinip sosyalleşen çocuklar, artık internet üzerinden dünyanın öbür ucundaki insanlarla arkadaşlık kurmaya başladı.

Yetişkinler için ise hayat kurtaran ve kolaylaştıran bir araç oldu. İnternet üzerinden, kurulmuş olan siteler sayesinde çok uzakta olan sevdiklerimize hediyeler gönderebilir olduk. Sürpriz yapmak kolaylaştı ya da evde yemek yapmaya üşenildiği zaman tek bir tıkla sipariş verilebilir. Yemek yapmak, örgü örmek, çiçek yetiştirmek, müzik aleti çalmak, vb. bir çok şeyi internet aracılığı ile evlerimizde öğrenmeye başladık. İnternet hayat kolaylaştırıcı araçtan sonra, para kazanmak için bir amaç oldu.

Çağımız teknoloji olunca çoğumuz para kazanmak için interneti kullanmaya başladık. Bloglar kurduk, videolar çektik ya da şirketlerimizin, işlerimizin tanıtımını ve işe alımlarını internet aracılığı yapmaya başladık. Günler geçtikçe de daha fazla fikir geliştirdik ve internetsiz yaşayamaz olduk. Şimdi çoğumuzun evinde internet vardır. Peki internet Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başladı?

Türkiye’de internet..

Türkiye’de internet, ilk defa 1993 yılının Nisan ayında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) laboratuvarında kullanılmaya başlanmıştır. İlk kullanılan internet hızı ise 64 kbit / saniye’dir. ODTÜ’den sonra, sırasıyla Ege, Bilkent, Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de internet kullanılmaya başlanmıştır. O zamanlar kullanılan internetin amacı, uygulamalı internet öğrenmekti. Daha sonra Turnet çıkarıldı. Ardından yavaş yavaş bazı Türk medya ve yayın kuruluşlarını siteleri faaliyet göstermeye başladı. Buna paralel olarak da dial-up bağlantı üzerinden çeşitli internet erişim paketleri de, Telekom’dan sonra özel firmalar aracılığıyla sağlanmaya başladı. Türkiye’de internetsiz ev hemen hemen kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir