KIŞ AYLARINDA SOKAKLAR

Kış mevsiminde soğuk bir başkadır. Malum 4 mevsimi yaşayan güzel bir memleket Türkiye. Bu yıl yaz fazla sıcak geçti. Atalarımızın dediği gibi sanırım yaz kurak ve aşırı sıcak geçtiğine göre kışta bir o kadar sert ve soğuk olacak gibi. Bu sene güzel uygulamalar yapılıyor. Geçen bir sosyal medya üzerinde denk geldim bir arkadaşım paylaşmış, Ankara’da sokakta kalan insanlar için Büyük Şehir Belediyesi bir otel kiralamış. Bu otelde konaklama ücretsiz, aynı zamanda sabah / öğle / akşam yemekleri de verilmekte. Bu haberi görünce çok mutlu oldum.

Derken yolların buz tutması, geceleri aşırı soğuk olması ve araçların uygun lastikleri takmamış olmasından kaynaklı olarak yavaş yavaş kaza oranları da artmakta. Bu konuda da biraz bilinçlenerek hem kendimizi, hem ailemizi hem de bizim gibi yaşama hakkı olan tüm insan ve hayvanların hayatlarını tehlikeye atmadan önlemlerimizi almamız gerekmekte.

Montlarımızı giydik, berelerimizi atkılarımızı taktık ve botlarımızı ayağımıza geçirip çıktık sokağa.. Yürüdük buz gibi hava da ve kenarda köşelerde kısık bir sesle miyav / hav diye ses duyduk. Başımızı bir çevirdik ki soğuktan titreyen minik bir kedi / köpek. Sıcaklığa muhtaç, belki de çok aç.. O an dünya da sadece bizim yaşamadığımızı anlamamız gerekmez mi?  Belki onu sahiplenebiliriz. Belki hasta olduğunu fark edip biraz olsun zaman ayırarak onu alıp veterinere götürebiliriz. Ankara / İzmir / İstanbul gibi büyük şehirler başta olmak üzere hemen hemen her şehrimizde sokak hayvanları için ücretsiz muayene imkanı var. Yapmamız gereken şeyler çok basit sadece duyarlı olmalıyız.

Mesela neler yapabiliriz?

İlk olarak soğuk giden havalardan dolayı hayvanların barınmasını sağlamalı, ıslanmalarını üşümelerini önlemeliyiz. Bunun için evlerimizi onlara açabiliriz. Eğer böyle bir imkanımız yoksa onlar için satılan barınaklardan internetten sipariş edebilir ya da karton kutuları naylonlar ile kaplayarak ıslanmasını engelleyerek onlara kendimiz barınaklar yapabiliriz.

Aç kalıp yemek bulma durumlarının soğuk havalarda azaldığını fark etmeliyiz. Su hepimiz için çok önemli bir öge, hayvanlar içinde önemli olduğunu unutmamalıyız. Havalar soğuk olduğu için metal kaplar hızlı bir şekilde suyu donduracaktır. Bunun için plastik kaplar tercih ederek ve içerisine bir damla zeytinyağı damlatarak suyun donmasını engelleyebiliriz. Hepimiz mahallemizin belli köşelerine bu şekilde sular koyup, ayrıca onlar için mama toplayabilirsek bir çok hayvanın açlıktan ve susuzluktan donmasını önlemiş oluruz. Bildiğim kadarıyla kasapların bir çoğu sokak hayvanları için  pay ayırmakta. Kasaplara uğrayarak bu payları alabiliriz. Marketlerde satılan mamalardan temin edebilir ya da evlerimizde artan yemekleri toplayarak hazırladığımız bu köşelere bırakabiliriz.

Sadece kedi ve köpekleri değil aynı zamanda kuşları da düşünmeliyiz. Sıcak yerlere göçemeyen kuşlarda çok fazla bulunmakta ve kuşlar ne yazık ki kedi ve köpekler gibi hemen yemek için gelebilen hayvanlar değil. Kuşları da düşünerek evlerimizin pencere kenarlarına küçük bir kapta su ve ekmek kırıntıları paylaşabiliriz.

Belediyelerle anlaşıp kış günlerinde hayvanların ücretsiz tedavi hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayabiliriz.

Bu senede hep birlikte kışı bu şekilde atlatabilir bir çok hayvanın hayatını kurtarabiliriz.

Yeryüzü hepimizin ve dünyayı güzelleştirmek bizlerin elinde.

Yüreğinizde yardım isteğiyle kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir